Koło kultury matematycznej

Witajcie w kolejnej notce! :)
Dziś, jak to było zapowiedziane tydzień temu, rozpoczniemy nasz tajny plan ;)
Dla niewtajemniczonych (osób, które nie przeczytały poprzedniej notki) przypomnimy: zmieniliśmy kierunek studiów na humanistykę i od dziś naszą profesją jest recenzowanie książek. Co o tym sądzicie? ;)

Dla niewtajemniczonych 2: to powyżej to tylko żart...po części ;) Kierunku studiów nie zmieniliśmy, aczkolwiek humanistami moglibyśmy się w pewnym stopniu nazwać. Wyjaśnić to możemy odsyłając Was do definicji z nonsensopedii, która znajduje się >>tutaj<< . Może kiedyś poświęcimy temu zagadnieniu więcej czasu, jednak dziś nie jest to w naszych zamierzeniach. Zajmijmy się teraz recenzjami książek matematycznych.

Zapewne zaczynacie się powoli zastanawiać, czy nie zakończyć czytania tej notki. Paraliżujący strach i niechęć do dzieł matematycznych nad Wami panuje. W głowach tworzą się zdania typu: "o nie! po co mam marnować swój czas na tak nudne rzeczy? Przecież tyle się w szkole przerabiało tych podręczników, tak bardzo się nie chciało do nich zaglądać...a już na pewno nie w czasie wakacji!". Tu Was jednak zaskoczymy ;) Książki o matematyce mogą być interesujące! ;) Niektóre są opowiadaniami, niektóre...a z resztą, nie będziemy zdradzać wszystkiego, sprawdźcie sami, warto! ;)


W dzisiejszych czasach, idąc do księgarni, czeka nas niełatwy wybór. Jest bardzo dużo dzieł, o czym tylko dusza zapragnie. Jednak, mimo wszystko niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje wiele pozycji o matematyce, które nie są podręcznikami, bądź zbiorami definicji i twierdzeń. Większość nie potrafiłaby sobie nawet wyobrazić dzieła tego typu, o takiej tematyce. Niestety nie jest o nich głośno, nawet w internecie ciężko jest znaleźć tytuły, a tym bardziej opinie. Gdy jednak postanowimy się wybrać na dział popularnonaukowy, wówczas doznamy miłego zaskoczenia. Zrobiłam tak też i ja, co zaowocowało powiększeniem mojej domowej biblioteczki. W tej recenzji postaram się napisać co nieco o jednym z wybranych przeze mnie tytułów. Jest to dzieło Krzysztofa Ciesielskiego i Zdzisława Pogody o nazwie „Królowa bez nobla. Rozmowy o matematyce”.

 Wyżej wymieniona pozycja kusi czytelnika od samego początku. Twarda oprawa oraz duża ilość ilustracji zachęcają do sięgnięcia po nią. Książka jest podzielona na rozdziały, z czego każdy jest napisany w formie dialogu matematyka z uczniem. W każdym z nich dowiadujemy się nowych zagadnień i kolejnych połączeń królowej nauk z życiem codziennym. Tak dla przykładu, rozmowa o tym „co wspólnego ma kalafior z matematyką” przybliża nas do pojęcia fraktali i odpowiednio je obrazuje. Kolejnym przykładem może być rozdział o tytule „czy opłaca się grać w Lotto?”, gdzie dowiadujemy się o rachunku prawdopodobieństwa. „Czy malarzowi może przydać się matematyka?” jest kolejnym pytaniem zadanym przez autorów. Odpowiedź jest rozbudowana i oczywiście twierdząca. Dzięki tej książce możemy się także dowiedzieć, czy jest coś jeszcze do zrobienia w matematyce oraz czemu matematycy nie dostają Nagrody Nobla. Każdy rozdział ma coś ważnego do przekazania w delikatnej otoczce tajemniczości. Myślę, że w większości przypadków czytelnik może się utożsamić z tym uczniem, który zna tylko podstawy i zaciekawiony przedstawionymi zagadnieniami brnie w stronę nauki, poszerza swą wiedzę. Razem z nim zagłębiamy się coraz dalej i dowiadujemy się więcej. Z każdym kolejnym rozdziałem odkrywamy matematykę na nowo.

 Myślę, że książkę tę warto polecić nie tylko osobom zainteresowanym matematyką. Napisana jest przystępnym językiem, który powinien zostać zrozumiany przez wszystkich. Być może ta pozycja miałaby szansę przyczynić się do poszerzenia zainteresowania królową nauk, o ile byłaby bardziej wypromowana. Uważam, że każdy znajdzie w niej przynajmniej jeden rozdział, który go zainteresuje i całkowicie wciągnie. Natomiast, gdy czytelnik się już da zaciekawić, to nie sposób jest się oderwać od lektury i na jednej opisanej rozmowie zakończyć swą przygodę z tą książką. 

Dagmara T.
 
Na tym zakończymy dzisiejszą notkę, jednak pamiętajcie, że to dopiero początek naszych recenzji. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do przeczytania opisanej pozycji.
Zapraszamy na kolejny post za tydzień! :) 
~~~~
Przypominamy również, że nadal trwa konkurs na naszym fanpage'u. Po więcej informacji zapraszamy >>tutaj<<
Komentujcie, wygrywajcie, 'lajkujcie' ;)  




 

Leave a Reply