Koło kultury matematycznej

Znaczenie fotografii


Drogi czytelniku!
Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego na matematycznym blogu zostałeś przywitany zdjęciami natury, to zachęcam Cię do przeczytania tego krótkiego wyjaśnienia.
Otóż, (muszę tu dodać ostrzeżenie dla ludzi nie lubiących nauk ścisłych: TYLKO DLA OSÓB O MOCNYCH NERWACH! Koło kultury matematycznej nie ponosi odpowiedzialności za nagłe zawały serca, odcięcia się od świata i tym podobne skutki przeczytania następującej informacji) cały otaczający nas świat jest pełen matematyki. Dla przykładu, postaram się tu omówić po krótce każdą z fotografii.

Pierwsze zdjęcie -  Jeżeli myślisz, że jedyną częścią łączącą ten obraz ze światem matematyki jest wzór (prostokąty równolegle do siebie położone) widoczny na balonie, to się mylisz ;)
Zauważ, że balony odbijają się w wodzie. Czy kojarzy Ci się to z czymś?
Jeżeli chociaż odrobinę słuchałeś na lekcjach w podstawówce, to na pewno już wiesz, że chodzi tu o symetrię! ;)



Przejdźmy zatem do kolejnego zdjęcia.
Ta zagadka jest już trudniejsza. Jak zapewne zdążyłeś zauważyć, fotografia przedstawia burzę. Gdzie tu matematyka? Schowała się w piorunach - są one bowiem przykładem fraktali :) (teraz już wiesz, czemu bałeś się ich w dzieciństwie? ;) )
Czym jest fraktal? Zacytuję tu fragment z Wikipedii: "w znaczeniu potocznym oznacza zwykle obiekt samo-podobny (tzn. taki, którego części są podobne do całości)". Proste? ;) Pewnie!  (chyba już przestałeś się bać, co? ;) )

Następna fotografia przed nami...
Muszla, morze, piasek...i matematyka ;)
Na tym zdjęciu została ukryta
interpretacja
geometryczna ciągu Fibonacciego, którą widzisz poniżej. Więcej chyba wyjaśniać nie muszę ;)


Nastał czas na najciekawszą z fotografii.
Egipskie piramidy... Każda z nich jest nasiąknięta matematyką, jednak teraz zajmiemy się jedną konkretną budowlą. Piramida Cheopsa. Co w niej takiego magicznego? Czemu zasługuje na takie wyróżnienie? Już spieszę z wyjaśnieniem :) Otóż, jest ona największym na świecie ostrosłupem prawidłowym czworokątnym.(146m=wysokość, 230m=podstawa). Na zbudowanie tej piramidy zużyto 2 300 000 bloków granitowych o ciężarze od 2,5 t do 15t. W piramidzie Cheopsa stosunek sumy dwóch boków podstawy do wysokości wynosi 3,1416 (czyli przybliżenie liczby π (pi)).

2 Responses so far.

  1. Anonimowy says:

    A ja wiedziałem, że to symetria. Co dostanę ;D

  2. Unknown says:

    Pochwałę dostaniesz :D Może być? :)
    Spróbuj rozwiązać zagadkę dostępną na fanpage'u ;)

Leave a Reply