Koło kultury matematycznej

Dziś mamy dla Was przygotowaną recenzję książki ;) Zapraszamy do zapoznania się, naprawdę warto!

"Twierdzenie papugi" autorstwa Denisa Guedia jest przygodowo-naukową książką mającą na celu popularyzację matematyki i jej historii. Wydana po raz pierwszy we wrześniu 1998r. w Paryżu, mająca 536 stron, podzielonych na 26 rozdziałów (o intrygujących tytułach) stała się bestsellerem we Francji oraz wielu innych krajach, doczekując się przekładu na 15 języków.
Głównym bohaterem powieści jest poruszający się na wózku, właściciel księgarni "Tysiąc i Jedna" - Pierre Rache (πR), mieszkający z gospodynią Perette Liard oraz jej dziećmi i bliźniętami Jonatanem i Lea oraz niesłyszącym Maksem. W ich całkiem normalnych, codziennym życiu zachodzą zmiany, kiedy w dość nietypowych okolicznościach Maks wchodzi w posiadanie papugi, która jak się dowiadujemy na końcu, skrywa tajemnicę wielkiego dowodu. W tym samym czasie πR otrzymuje list, a chwilę później niesamowitą przesyłkę od swojego dawnego przyjaciela Elgara - bogatą bibliotekę, złożoną z książek poświęconych matematyce.
Wyjawienie życiowej tajemnicy gospodyni, wejście w posiadanie tylu dzieł matematycznych oraz list od Elgara, skłaniają antykwariusza (który nigdy nie darzył matematyki sympatią) do zagłębienia się i prześledzenia historii królowej nauk. Starzec w swoje badania wciąga wszystkich mieszkańców, podczas organizowanych przez niego "seansów". Chęć uzyskania odpowiedzi na niejasne listy przyjaciela przez bohaterów, pozwala czytelnikowi dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach w rozwoju matematyki oraz ich twórców. Począwszy od starożytnych matematyków greckich: Talesa, Pitagorasa, Euklidesa oraz szkola pitagorejskiej, Akademii Platońskiej, "Elementach" Euklidesa, przez średniowieczną matematykę wschodu, po bliższymi współczesności uczonymi jak Euler, Galois, Hilbert. Opis zdarzeń jest bardzo sugestywny, poznajemy wiele szczegółów z ich życia matematyków, a przy okazji dowiadujemy się o ich wynikach matematycznych. Odkrywamy ciekawe zagadnienia np. liczby zaprzyjaźnione.
Książka zasługuję na uwagę, nie tylko ze względu na informacje matematyczne w niej zawarte, ale również na sposób ich przedstawienia, pomysłowość zaciekawienia matematyką. Wraz z autorem wyruszamy na przygodę nie tylko historyczną, szlakami matematyki, lecz również aktualnych wydarzeń bohaterów. Fabuła z pewnością zaciekawi nie tylko sympatyków królowej nauk. Powieść zdecydowanie jest godna polecenia każdemu. 
Weronika R.

Do zobaczenia za tydzień :)

Leave a Reply