Koło kultury matematycznej

Ostatnimi czasy, rozprzestrzeniła się moda na dodawanie zdjęć na stronach typu Instagram, Tumblr, Twitter, Facebook itd. Większość ludzi ma obecnie dobrej jakości sprzęt, którym mogą stworzyć przepiękne fotografie. Ba, nie tylko mogą, ale i to robią! W Internecie znajdziemy ich naprawdę szalenie dużo, a wielu z nich nie powstydziłby się nawet profesjonalny fotograf. Uwierzylibyście, że na wszystkich tych zdjęciach, da się zaobserwować matematykę? Tak, tak, to nie żart. Od początku istnienia tego bloga, staramy się Wam pokazać królową nauk ukrytą wśród szarej codzienności. W tle, jak zapewne zauważyliście, zmieniają się zdjęcia - dlaczego akurat takie? O tym możecie poczytać, klikając w zakładkę 'znaczenie fotografii'. Ten, kto już to zrobił, zna tajemnicę. Teraz jednak skupimy się na czymś innym. Skoro matematyka jest wszędzie i da się ją uchwycić na zdjęciu, to czemu by nie spróbować tego samodzielnie? Pewnie zadajecie sobie teraz pytanie, drodzy czytelnicy, po co to robić? Powodów może być wiele, począwszy od chęci sprawdzenia swej wiedzy w praktyce, kończąc na wygranej w konkursie.
Zapewne zastanawiacie się teraz, o co chodzi. Zdjęcie, matematyka i konkurs, co to ma ze sobą wspólnego? Mówiąc w skrócie -"Matematyka w obiektywie". Jeżeli macie ochotę wygrać wspaniałe nagrody, to zdecydowanie powinniście spróbować swoich sił. Co należy zrobić, by wygrać? Opiszemy to w trzech krokach:
1. Zauważ wokół siebie coś matematycznego.
2. Zrób zdjęcie i wymyśl do niego opis.
3. Zarejestruj się na stronie konkursu i prześlij efekty swojej pracy.

Konkurs w tym roku został wyróżniony patronatami:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecin, JM Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezesa Fundacji XX. Czartoryskich.



Na zakończenie, żeby Was jeszcze bardziej przekonać do tego konkursu, przedstawiamy zdjęcia, które zostały wyróżnione w poprzednich edycjach:


 
Wyjątkowa kula - Agnieszka Urbaniak


 Funkcje okresowe - Bartosz Klimczak

 
Położenie prostych w przestrzeni - Kacper Moroz

 
Trójkąty miłosne - Karolina Suberlak

 
Fanaberie kropelkowe - Katarzyna Fudalej

 
Sprawdzanie stanu graficznego nośności elementów konstrukcji stalowych - Monika Popławska


Równoległość - Janusz Gąszczak



Bańkowe kule z figurami jednokładnymi - Magdalena Biegniewska


 
Kula - Karolina Rabiejewska

 
Prawdopodobieństwo złowienia - Jakub Przybyła

 
Oś liczbowa - Agnieszka Żyła

 

Półprosta - Kacper Środoń

 

Proste - Karolina Wodnicka

 

Searching for the Formula of Love - Robert Bednarski


Które zdjęcia podobają Wam się najbardziej? Czekamy na komentarze z opiniami ;)
Skomentuj …